Elazığ Petek Temizliği

Elazığ Petek Temizliği

Elazığ Petek Temizliği

Elazığ Petek Temizliği işlemleri, profesyonel firmaların kontrolünde gerçekleşen bir bakım çalışmasından ibarettir. Su tesisat firmaları petek temizliği işlerinizde çok önemli bir rol oynamakta ve sektörün birçok ihtiyacına cevap verebilecek seviyededir. Bu yönden baktığınızda bu işi yapmaya çalışan kombi bakım firmalarından daha çok tesisat firmalarını tercih etmeniz gerekecektir. Kombi bağlantılarından sonra ısıtma sistemini ilgilendiren tesisat boru ve bağlantı elemanlarında uzmanlık gerektiren bölüm tesisat ustalarını ilgilendirir. Isınmada yaşadığınız sorunlar petek temizleme işlemleriyle çözülmediğinde sorunun ana kaynağına inilmesi gerekir. Bilgi birikimi olmayan firmaların bu tarz işlere soyunmaları sektörün büyümesinde olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

Petek ve Tesisat Temizliği Nasıl Yapılır?

Elazığ Petek TemizliğiBu soruya cevap vermeden önce petek temizliğinin bir bakım çalışması olduğunu belirtmek isterim. Petek ve tesisat temizliği yapılırken makine ve asit içeriği olmayan kimyasal kullanmak şarttır. Bu makineyi kombi tesisatına bağlarken evin içerisinde en doğru noktanın seçilmesi gerekir. Bağlantının doğru yapılması evin kirlenmesini önleyip, dışarıya atılacak tortu ve kireç parçalarının uzun yol almasını engelleyecektir. Genelde bağlantı için tercih edilen bölgeler kombinin altı ya da banyo içerisinde bulunan havlupan vanalarıdır. Kullanılan makinenin hava ve suyla çalışması en önemli konulardan biridir. Kalorifer
borularının hacim olarak küçük olduğu ısıtma tesisatlarında sıkıştırılmış hava ve su radyatörün içerisine girdiği anda geniş bir alanla karşılaşır. Peteğin dibine oturmuş tortuları bir anda havalandırarak sistemden dışarı atmayı sağlayan makineler 2 ile 3 bar arası çalışmaktadır. Çıkış borusundan temiz su gelene kadar petek temizleme işi sonlandırılamaz. Radyatör temizliği yapıldıktan sonra kalorifer tesisatının büyüklüğüne göre bazik özelliğe sahip koruma ve temizleme kimyasalı atılarak sökülen parçalar yerine takılır. Kombinin su seviyesi ayarlanıp peteklerin havası alındıktan sonra sistemi çalıştırabilirsiniz.

Petek Bakımı Ne Zaman Yapılır?

Firmaların reklam politikaları içerisinde petek bakımlarının her yıl yapılması gerektiğini söyleseler de siz aldırış etmeyin. Düzenli olarak petek bakımı yapıldığında her 2 yılda bir yapılması yeterli olacaktır. Evinizde bulunan kalorifer petekleri eskisi kadar performanslı bir şekilde yanmadığında aşağıda yazılı şikayetleri yaşıyorsanız tesisat borularında ve radyatörlerde tıkanma var demektir. Peteklerin az ısınma sebeplerinin %85`i kullanıcıların her yıl kombi bakımı yaptırırken petek ve tesisat temizliği yaptırmadıklarından kaynaklanır. İşte o belirtiler :

  • Peteklerin yarıdan aşağısı ısınmıyor ise
  • Petekler hiç ısıtmadığında yada kombinin derecesini yüksek ayara getirdiğiniz halde
  • Peteklerin altı ısıtmıyorsa
  • En son petek hiç yanmıyorsa
  • Kombi sürekli kirlenmeden dolayı arıza yapıyorsa
  • Kalorifer peteklerinin 2 yıl veya daha uzun süredir hiç temizliği yapılmamış ise
  • Kombi filtresi sürekli tıkanıyorsa

Peki Neden Petek Temizliği Yaptırmalıyım!

Uzmanlar kombi bakımı yapılmasını ısrarla anlatırken tesisatın ne kadar önemli olduğunu söylemiyorlar. Günümüzde kombi bakım çalışması elektrik süpürgesiyle içinin tozunu almaktan ibaret olmuş. Zaten kombi bakımı yaptırdığınızda arıza yapmayacak diye bir kaide yok. Şimdi gelelim neden petek temizliği yaptırmalıyım sorusuna. Biz diğer firmaların abartarak söylediği gibi yakıttan %30 tasarrufedersiniz yalanını söylemeyeceğiz. Basit bir örnekle açıklarsak çay demliklerinde alttaki demliğin dibini kireç bağlarken üstteki ufak demliğin neden kireç tutmadığını biliyor musunuz. Bunun sebebi kireç ısıyla temas  den noktada daha fazla oluşmasından kaynaklanır. Kombi tesisatında en fazla kireç oluşan nokta suyun ısındığı eşanjördür. Kombi bakımı esnasında sadece süpürgeyle toz alındığı için maalesef eşanjör temizliği yapılmıyor. Kalorifer tesisatlarında petek temizleme yapılırken firmamızın kullandığı koruyucu kimyasal suyun geçtiği tüm kombi parçalarını ayna gibi tertemiz yapar. Bu işlem kirlilikten kaynaklı kombi parçalarında oluşacak arızaları tamamen yok eder. Bu sayede hiç para vermeden kombi temizliğiniz de yapılmış olur. Suyu peteklere gönderen kombi olduğu için düzgün bir şekilde iletimi sağlandığında aldığınız ısı verimi oldukça artacaktır.

“Petek temizliği sanıldığının aksine %30 yakıt tasarrufu sağlamaz. Sadece peteklerden aldığınız ısı performansı artar.”

Neden Sizi Tercih Etmeliyim

Piyasada yüzlerce petek temizleme firması varken neden sizi tercih etmeliyim sorusunu duyar gibiyim. Ticaret amaçlı yapılan tüm işlerde maalesef para ön planda tutuluyor. Firmamız radyatör temizleme sektörüne girmeden önce 4 adet kimyasal denemesi gerçekleştirdi. Bunun amacı içlerinden en iyi temizliği yapan ilacı bulmak. Maalesef firmalar içeriğine bakmadan en ucuz ilacı almayı tercih ediyorlar. Temizleme işini de kulaktan duyma bilgilerle yapmaya çalışıyor. En büyük farkımız tesisat temizliği konusunda 9 yıllık bir geçmişe sahip olmak demek yüzlerce ısınma problemiyle karşılaşmak anlamına geliyor. Çözüme kavuşturduğumuz her evde ister istemez bir tecrübe edinmiş oluyoruz. Şimdiye kadar ısıtamadığımız bir ev, arızanın çözümünü bulamadığımız bir kalorifer tesisatı çıkmadı. Biz sadece petek bakım hizmeti vermiyoruz, bunun yanı sıra peteklerin neden yanmadığı hakkında müşteriye çözümler sunuyoruz. Tesisat temizliğini en iyi şekilde yapmak için ortalama 2 yıllık araştırma geliştirme sürecinden geçtik. Sonuç olarak yukarıda yazdığımız petekler nasıl temizlenir bilgisine ulaştık. Başka bir firmadan petek temizliğinin nasıl yapıldığını görmedik, aksine piyasada bulunan onlarca firmaya bu işin nasıl yapılacağı hakkında eğitimler verdik.

”  Biz bu işi kulaktan duyma bilgilerle değil, kendi geliştirdiğimiz petek temizlik makinesi ve
kimyasal ilaçlarla yapıyoruz. “

Koruyucu Sıvının Önemi

Genelde kirli tesisatlar temizlendikten sonra bazı noktalarda kireç tamamen yok olmaz. Petek temizleme işlemi yapıldıktan sonra tesisatın içerisine mutlaka koruyucu sıvı atılması gerekir. Neden mi? Evinize bizim firmamız yada farklı bir firma gelip petek bakımıyapacağız dediklerinde 1 saat içerisinde sadece kaba pislikleri temizleyebilirler. Koruyucu sıvının temizleme kimyasalından farkı tesisatın içerisinde kalmasıdır. Isıya en çok maruz kalan bölge ısıyla temas halinde olan noktadır. Bu nedenle kombilerin eşanjörleri en çok kireç bağlayan yerdir. Temizleme sıvısı asidik özellikte bir sıvı olduğu için kombinin
içerisine göndermek biraz tehlikelidir. Sebebi petek temizliği esnasında kimyasalın asit içeriği kombinin contalarına ve alüminyum parçalara zarar vermesidir. Bu zarar hemen öyle ortaya çıkmaz temizlik yapıldıktan 10 ile 30 gün sonrasında zamanla ortaya çıkar. Kombi eşanjör delikleri kirece maruz kaldığında tıkanır ve sıcak su çıkışı zayıflamaya başlar. Ama petek
temizliği bittikten sonra sistemin içerisine 1 litre koruma sıvısı ilave edilir ise kombi çalıştırılmaya başladığı andan itibaren suya karışarak peteklerin ve kombinin bütün noktalarını dolaşır. Radyatör musluk aralarını, kolektör vanalarını metalik renge çevirir. Bu koruyucu malzeme sistemi sıfır gibi yapıyor desem yalan olmaz. Koruyucu petek sıvısı bazik özellikte bir kimyasal olduğu için ısıtma sisteminin içinde 10 yıl kalsa bile zarar vermez. Metal malzemelerin içinden geçtiği süre boyunca her tarafı ayna gibi yapar. Ben bunu deneyi kendi kombi ve kireç tutmuş çaydanlıkta denedim. İster inanın ister inanmayın çaydanlığın içinde ki kireçleri hiçbir kazıma yapmadan 1 saat gibi kısa sürede tertemiz yaptı. Kombi çalışırken bu sıvı hareket halinde olur su sirkülasyon yaptıkça sürtünme yoluyla değdiği her metal parçayı ilk gün ki haline çevirir. Tamamlanmış bir tesisat temizliği yaptırmak istiyorsanız mutlaka sistemin içerisine koruyucu sıvı mutlaka atın. O zaman ısı farkını daha iyi anlarsanız. Koruyucu ilaç hem temizlik hemde mükemmel bir koruma sağlıyor. Aklınıza takılan farklı sorular olduğunda petek temizliği firmamızı telefonla arayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Uzmanından Petek Temizliği Ne işe Yarar?

Yeni tesisatların petek iç yüzeyleri havayla temas halinde olduğu için herhangi bir koruyucu madde ile kaplanmamış ise alüminyumlar alüminyum oksit demirler demir oksit bakır malzemelerde bakır oksit oluşacaktır. Büyük depolarda bekleyen petekler kombiler havayla temas halinde olduğu için oksitlenme malzeme daha size ulaşmadan başlayacaktır. Dolasıyla ısıtma sistemini en baştan korumak en doğru işlemdir. Korozyona uğramış çürümeye yakın olan sisteme tesisat temizliği yapmak sonra koruyucu koymak faydalı bir iştir fakat doğru bir iş değildir. Isıtma sisteminin sorunsuz bir şekilde uzun süre çalışmasını sağlamak istiyorsak koruyucu ilaçlar kullanmak yeterli olacaktır. Eski üretim radyatörlerde genelde makinelerden çıkan atık yağları incelterek iç yüzeye sürülürdü. Bu yağ radyatörleri korozyona ve çürümeye karşı engellerdi. Hatta eski petek bulunan evlerde temizlik yapılmaya gidildiğinde kombinin suyunu dışarı çıkardığımızda yağlı simsiyah bir suyla karşılaşırız. Tesisatlarda sudaki laminar akış çok önemlidir. Pompa devreye girdiği anda borularda ki ve radyatörlerde ki akışı suyun çok önemlidir. Suyun akışkanlığını olumsuz etkileyen faktörler yukarıda belirttiğimiz gibi metal yüzeylerden kopan partiküllerin birleşip olumsuz yönde etki yapmasından kaynaklanmaktadır. Sistemde yoğun halde dolaşan tortular suyun sprel çizerek dönen su ısı iletim kat sayısını düşürür pompa verimini de düşürür dolayısıyla yakıt harcamasını da artırır. Bir radyatörden alınan kalori 700 ise bu sefer 500 kaloriye düşecek bunun sonucunda kombi daha fazla çalışıp gaz tüketimini artıracak. İşte bu yüzden bu partiküllerin oluşumunu engellemek için sistem sıfırken bu kimyasalı koymak daha faydalı olacaktır. Kullandığımız
kimyasalın en önemli özelliği kalorifer suyu içerisinde dolaşan pas parçalarını mikro düzeye indirip birleşmesini engeller. Kapalı devre sistemde bu ilaç tatbik edildiğinde filtreye bile gerek duyulmayacaktır. Kalorifer tesisatında petek bakımı yapıldıktan sonra içeriye attığımız koruyucu kimyasal da temizleme ve koruma özelliği ikisi bir arada bulunmaktadır.

Doğalgaz Faturanızda Enerji Tasarruf Yöntemleri

• Çok sıcak olan odaların radyatör vanalarını termostatik radyatör vanaları ile değiştirin.
• Peteklerin önünü çok uzun perdelerle kapatmayın. Ayrıca radyatörlerin önüne mobilya koltuk
gibi ev eşyaları koymayın. Odada bulunan sıcak ve soğuk hava sirkülasyonunu engellersiniz.
• Ev alırken ucuz olsun mantığıyla yaklaşıp kuzey cephe konut almaktan kaçının.
• Kombi dış bir mekanda bulunuyorsa örnek balkonda mutlaka etrafını bir dolap ile kapatın.
• Sürekli arıza çıkaran kombi yada kazanları yoğuşmalı az enerji harcayan modeller ile
değiştirin.
• Merkezi sistem kalorifer tesisatı bulunan evlerde termostatik vana mutlaka kullanın.
• Banka, kamu binaları, hastaneler ve büyük çaplı iş yerlerinde ortam sıcaklığı günün
hareketli trafiğinden fark edilmediği için bu gibi yerlerde kombiye bağlı ısı termostatı
mutlaka kullanılmalıdır.
• Kalorifer tesisatı döşenirken belli bir merkezden her odaya ayrı boruların gittiği ve
ısının her radyatöre eşit dağıtıldığı sistem tercih edilmelidir.
• Konut satın alırken binanın ısı yalıtımı yapılmış mı diye mutlaka kontrol edin. Doğalgaz
faturalarından ortalama %30 ile %50 oranlar arasında değişen tasarruf edersiniz.
• Radyatör, kalorifer tesisat boruları ve buna bağlı olarak pislik tutucu filtrelerin bakımını 2 yılda bir yaptırın.

Merkezi Sistem Petek Temizliği

Merkezi ısıtma sistemi ile ısınan dairelerin giderek ödediği faturanın kabarması ısınmayan odaların sayısında artış gözlenmesi bir şeylerin ters gittiğine işaret olarak görebilirsiniz. Sadece kazan yada kombilerde bakım anlaşması imzalayan işletmeleri ilerde çok büyük masraflar beklemektedir. Kağıt üzerinde gösterilen bakım, yılda bir defa tesisat içerisinde dolaşan suyun dışarı atılması sisteminizi korumaz. Yukarıda resimlerde görülen korozyon miktarı 3 yıllık bir ısıtma sistemine sahip otel tesisatından çekilmiştir. 3 yılda bu hale gelen kalorifer borularının temizlik yapılmadığında ilerleyen zamanlarda ne hale geleceğini siz düşünün. Kazan dairesi bakımı yapılırken mevcut otomatik hava purjörleri ve sökülmesi zor olan tortu tutucular, pislik tutucular her yıl temizlenip doğru bir şekilde çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Oluşan kireç hava purjör deliklerini tıkamaya başladığında odalarda ısınmama gibi problemler ortaya çıkmaya başlayacaktır. Sistemin doğalgaz temizliği yapılırken korozyon oranına bağlı olarak ilaç miktarı hesaplanarak kalorifer ısıtma sistemi komple elden geçmelidir. Tecrübeli usta kadromuz ile bütün tetkikler yapıldıktan sonra eskisinden dahi iyi ısı performansını yakalamak çokta zor bir olay değil. Dikkatli bir çalışma ile hiçbir yeri atlamadan yapılan petek bakımı sizi en az 2 yıl korumaya alır. Merkezi ısıtma sistemlerinde tesisat temizleme işlemi bireysel olarak yapılmaz. 3 yılı aşan ısıtma sistemlerinde mutlaka temizlik yapılmalıdır. Tesisat yıkama işlemleri toplu olarak yapıldığında pompa çarkları, kazan, suyu taşıyıcı ana kolon boruları tamamen temizlenmiş olur. Toplu ısıtma sistemi kullanan binalarda kazanın temizliği yapılmadığı sürece radyatör temizliği yapılmış sayılmaz. Bunun nedeni kireç tabakası en fazla kazan ve ana kolon borularında meydana gelir. Kazanın deposundaki su ve alev arasında birde kireç tabakası varsa ısınma biraz daha geç olur. Bunun sonucunda temizlenmeyen merkezi tesisatlar daha fazla yakıt yakmanıza sebep olur.

Kombi Bakımı Yaptırdım Sanmayın!

Sözde kombi bakımı adı altında elektrik süpürgesi ile kombinin kabinini açıp parçaların tozunu alan ustalara sesleniyorum. Bu şekilde kombi temizliği yaptıracaksanız bence hiç yaptırmayın daha iyi. Parçaların iç temizliği yapılmadığı sürece ne kadar bakım yaptırırsanız yaptırın yine arıza verecektir. Hatta bazı kombilere bakım yapılınca artık ayar tutmuyor. Parçaları söküp dışındaki tozları bir fırça ile süpürünce ne olacak kombinin ömrü mü uzayacak? Kombi bakımı diye bir şey olduğuna inanmıyorum kimsede inandıramaz. Kombinin içinde eşanjörün kirecini temizlettirin. Farklı bir şey yapılmasına gerek yok. Yukarıda yazdığım koruyucu sıvıyı kombinin içerisine döktüğünüz zaman her yer pırıl pırıl olur. Videolarda izliyorum kombi bakımı yapan ustaları inanın anahtar tutuşunda hayır yok. Boru anahtarını bir çevirişi var 1 aylık eğitimle usta olduğu belli oluyor. Kombi bakımcıların kendisi söylüyor bir kombinin ömrü 10 yıl bu süreden sonra sürekli arıza vermeye başlar. Kombi aynı arabaya benzer 200 bin kilometre yapmış arabanın motoru ile sıfır arabanın motoru hiç bir olur mu? Ne kadar bakım yapılırsa yapılsın yine arıza verecektir. Şunu iddia eden var mı ben bu sene kombi bakımı yaptırdım bir daha ki seneye kadar kombi arıza vermeyecek. İşini düzgün yapan kombi bakım ustalarına lafım yok fakat 15 dakikada yapılan bakımlardan bir hayır gelmez. Siz en iyisi petek temizleme ve kombi bakımlarını işinin ehli ustalara bırakın rahat edin.

Makineyle Petek Temizliği

Makinelerin içerisine kimyasal atılarak yapılan petek bakımlarında kirecin çözüldüğünü görmek neredeyse imkansızdır. Temizlik için üretilen çeşitli makinelerin kullanımları amacına uygun bir şekilde kullanılması gerekir. Basınç değerleri yüksek olan makinelere tesisat bağlantısı kesinlikle yapılmaz.

Son sonuç

Basit bir şekilde inceltme temizliği ya da bütün bir boru kaydı gerektiriyorsa, kalifiye ve yetenekli el ulağı grubumuzu arayın. tesisatçılarımızla yaptığımız işten gurur duyuyoruz.


Ücretsiz Tahmini Alın

Tesisat Servisine bağlı olarak, hangi çözümün ihtiyaçlarınız için en uygun olduğuna dair tavsiyede bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Neden mülkünüzü görüntülememizi ve şimdi çeşitli seçenekleri tartışmamızı istemiyorsunuz. Tavsiyemiz ücretsiz!

Tamir için bir tesisatçı mı ihtiyacınız var? Bizimle iletişime geçin

Ara